RELACJA Z 2 BIWAKU ZIMOWEGO NZG 2017

"2. Biwak Zimowy Noc-Zima-Góry 2017 za nami. Kilka słów ode mnie, które podsumowują te 3 aktywne dni Nocnych, Zimowych Zdobywców, spędzone w słonecznych Karkonoszach, nieopodal Wodospadu Podgórnej...

Wystartowaliśmy oficjalnie w piątek o godzinie 17.00, ale pierwsi Uczestnicy - żądni zimowych GÓR - na miejscu byli już około godziny 15.00. Każdy uczestnik w pakiecie od Organizatora otrzymał identyfikator uczestnictwa, wodę oraz teczkę z niezbędnymi informacjami wraz z opisem tras. Część z uczestników skorzystała z noclegów w chatach, a część w namiotach, które zostały w szybkim tempie rozbite pod chatami. Po szybkiej rejestracji w biurze biwakowym i przygotowaniu technicznym, a także energetycznej, wspólnej rozgrzewce z kijami przy muzyce, prowadzonej przez wykwalifikowanych instruktorów i trenerów PSNW, ruszyliśmy wszyscy razem na szlak. 40 Nocnych, Zimowych Zdobywców wyruszyło na nocne zdobycie szczytu Grabowiec w Karkonoszach. To mało znany szczyt, większość z uczestników usłyszała o nim pierwszy raz na biwaku. Zapewne dlatego na szlaku byliśmy przez 4 godziny sami - nie spotkaliśmy innych turystów. Szczyt umiejscowiony jest w lesie, a dotarcie na niego poprzedza 200 metrowe bardzo ostre podejście w kopnym, wysokim śniegu. Wszyscy doskonale poradzili sobie z tym wyzwaniem - nocą i zimą zdobyliśmy szczyt Grabowiec! Tempo marszu dostosowane było do poziomu sprawności uczestników. Po zdobyciu (ok. g. 20.30) rozpoczęliśmy marsz w dół. Piękna trasa, wysoki śnieg, często nieprzetarty szlak. Wyjątkowy klimat stwarzało 40 zapalonych czołówek na głowach Zdobywców, a smaku dodawał krajobraz karkonoski - góry, las i zima - a to wszystko w nocy. Świecący jasno księżyc... Około g. 22.00 byliśmy wszyscy w bazie biwakowej. Czas na odpoczynek i wieczór przy kominku. W chatach, jak na biwak przystało, panowały spartańskie warunki! Rozpalony w kominku ogień i rozmowy do później nocy... Mocne wrażenia po nocnym zdobyciu i wysoki poziom adrenaliny - co będzie jutro? Pora na sen.

Sobotę rozpoczęliśmy od g. 7.00 porannym rozruchem przy Wodospadzie Podgórnej - cel? Oswojenie z terenem i trening mentalny przed niedzielną zimową kąpielną. Pomiar temperatury górskiej wody z wodospadu... Jedynego wodospadu w Polsce, w którym można się kąpać! Po śniadaniu i aktywnej rozgrzewce z instruktorami i trenerami PSNW rozpoczęliśmy dzienną, wytrzymałościową wyprawę terenową w Karkonosze - przed nami ok. 20 km marszu, często w kopnym śniegu i nieprzetartym szlakiem... Trudy naszego wysiłku wynagradzało słońce i piękne, zimowe warunki, biały puch dodawał nam mocnej, pozytywnej energii i napawał chęcią do dalszego marszu. Tempo marszu było dostosowane do poziomu sprawności wszystkich uczestników. Po dotarciu na słoneczną, białą polanę pod Grabowcem część odważnych uczestników zażyła śnieżnej, spontanicznej kąpieli. Hasłem przewodnim całego cyklu Noc-Zima-Góry 2017 - oprócz zimowego treningu Nordic Walking - jest woda, dlatego nie mogło jej zabraknąć! Tuż po opuszczeniu polany udaliśmy się do pięknego miejsca z Kaplicą Św. Anny i Dobrym Źródłem (zwanym także "Źródłem Miłości"), tutaj każdy mógł zaspokoić swoje pragnienie i pić źródlaną wodę do woli... Chętnych nie brakowało. Teraz już prosta droga do bazy. Tam przerwa na posiłek, gorąca sauna dla chętnych. O 19.00 start panelu szkoleniowego pt. "Jestem morsem, dlaczego to robię?" - o zasadach i celu zimowych kąpieli na własnym przykładzie opowiedziała nam Beata Balicka z legnickiej Grupy Morsów - Gość Specjalny biwaku. Prelekcji na temat morsowania wysłuchało w sumie ponad 60 uczestników - w tym sporo zaproszonych Gości. Sobota upłynęła wszystkim bardzo aktywnie, ale to jeszcze nie koniec. Na wszystkich Zdobywców od g. 21.00 czeka ognisko i kiełbaski. Po g. 23.00 zakończyliśmy nasz drugi dzień biwaku.

Niedziela rozpoczęła się podobnie jak sobota - bardzo wcześnie, bo o g. 7.00 - o tej godzinie zebraliśmy się liczną grupą Zdobywców, by złapać wschód. Wbrew pozorom nie było to takie łatwe, trasa na punkt widokowy wg mapy poprowadziła nas w szczery... las. Dlatego szybko postanowiliśmy sami i spontanicznie poszukać słońca. Udało się! Polana nad naszymi chatami ze śniegiem miejscami "po pas" okazała się idealna. Tak rozpoczęliśmy niedzielę. Przed nami "Biwakowe Mistrzostwa w zjeździe" - wśród wielu uczestników budziły nieskrywane emocje... Puchary od Organizatora, nagrody od Regatta Polska - czekają, dlatego wszyscy udali się w podskokach na przygotowaną górkę zjazdową, gdzie rozegrane zostaną biwakowe zawody. Rozgrzewka przy muzyce - Śnieżka w tle! Piękne, ostre słońce... Biały puch... Wyjaśnienie zasad startu i udziału. Każdy ma czas na zjazd próbny. Startujemy indywidualnie, każdy uczestnik ma zmierzony czas. 3 uczestniczki mają taki sam czas! Dlatego organizujemy dla nich dogrywkę. Teraz bezapelacyjnie wygrywa jedna z nich... Wręczenie okolicznościowych statuetek Zwycięzcom i wyróżnień oraz nagród budziły wielką radość i ogromne emocje. Tak zakończyliśmy mistrzostwa. Teraz tylko... KULMINACJA - czyli zimowa kąpiel w wodospadzie. Chwilę przed g. 12.00 spotkaliśmy się przy Wodospadzie Podgórnej - 10 metrowa ściana wody! Organizator jeszcze przed biwakiem zaprosił sporo Gości i przyjaciół do udziału w naszym głównym punkcie biwakowym - woda w roli głównej! Pomimo tego nie spodziewaliśmy się tak wysokiej frekwencji - przy wodospadzie zgromadziło się ponad 70 osób! Część z nich kibicowała, robiąc przy tym super zdjęcia, ale spora część się kąpała... Wielu z naszych uczestników "w ostatniej chwili" postanowiło skorzystać z dobrodziejstw hartowania i źródlanej wody spływającej z wodospadu... Brawa, okrzyki, wspólne "piątki". Integracja i bardzo dużo pozytywnej energii - wyjątkowej energii płynącej z wody, ale także od nas samych... To tutaj wraz ze swoim holenderskim teamem przyjeżdźa cyklicznie Wim Hoff - Człowiek Lodu - IceMan. Bezsprzecznie jest to miejsce wyjątkowe, dlatego to właśnie tutaj jest nasz główny punkt biwaku... Woda, woda, woda...  
Po kąpieli pijemy gorącą herbatę z termosów, robimy wspólne zdjęcia i szybko udajemy się do bazy. Tutaj czeka ciepły kominek, ogrzewamy ciała i ubrania. Oficjalne wręczam imienne certyfikaty dla każdego Zdobywcy. Następuje wielkie pakowanie. To koniec.

Tak (w wielkim skrócie) wyglądał nasz 2. Biwak Zimowy Noc-Zima-Góry 2017 - moimi oczami. Uważam, że budzący początkowo sporo kontrowersji pomysł z umiejscowieniem bazy biwakowej w Przesiece w Karkonoszach i punkt główny - WODA z wodspadu - sprawdził się w 1000%. Celem organizatora było przede wszystkim pokazanie uczestnikom nowych, nieznanych szlaków i szczytów, które zdobywaliśmy nocą i zimą, ale także - dodatkowo - zapoznanie uczestników ze zdrowotną ideą zimna - w teorii: prelekcja na temat zimowych kąpieli oraz w praktyce: kąpiel zimowa w wodospadzie z wykwalifikowanymi morsami z całej Polski. 

2. Biwak Zimowy Noc-Zima-Góry 2017 wspierają:

Regatta Polska z programem Rusz się
Elephant Pro Sport z marką KV+
Cartpoland - polski producent kart plastikowych

DZIĘKUJEMY!

Wyjątkowe podziękowania także dla: Piotr KaczmarskiBeata Marek DrapikowscyKamil DrapikowskiMałgorzata D-skaBartłomiej DąbrowskiBeata Balicka z Przyjaciółmi, a także dla właścicieli O.W. Kaliniec.

Wyjątkowe gratulacje dla: wszystkich najmłodszych uczestników naszych Mistrzostw: Kalinka, Dobrusia, Piotruś! BRAWO!

Gratulacje dla Zwycięzców Mistrzostw: Małgorzata D-ska i Andrzej Gawęda! Gratulacje dla Sławek J-cz za styl - nagroda specjalna. BRAWO!

Organizatorem cyklu NZG z Biwakiem Zimowym są: 
Stowarzyszenie Noc-Zima-Góry oraz Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Oficjalna galeria biwakowa nr 1 Marek Drapikowski Kamil Drapikowski / PSNW.pl: https://photos.google.com/…/AF1QipNiV_KlYzEmfUazWAVSemC5P-i…

Oficjalna galeria biwakowa nr 2 / Piotr Kaczmarski Paulina Ruta / PSNW.pl: https://photos.google.com/share/AF1QipNReQR4EGn2S-nBni1DuvtDTin62JI6b6BPNLx7tj-3NMGPUgaOAXIZROzEWk2Skw?key=NHdIaEo2R2R0S1JKMV9uVVQwN2xKNHBRajZkY3dB

Regulamin cyklu NZG i zapisy: http://www.noczimagory.pl/edycja_2017,1313.html#edycja_2017

*Kolejne nocne, zimowe zdobycie już 10.02.17 - tym razem spotykamy się w Beskidzie Sądeckim - Jaworzyna Krynicka, a nasza baza umiejscowiona będzie w Bacówce nad Wierchomlą. 

Bądźcie z nami - mamy jedszcze kilka wolnych miejsc!"

 

Autor tekstu: Paulina Ruta - koordynator i pomysłodawca cyklu NZG.

 
powrót

PARTNERZY I SPONSORZY