Aktualności

13 mar 2017

"Coś się kończy, a coś zaczyna... "

Za nami finał cyklu pn. "Regatta Noc-Zima-Góry 2017". Szóste, ostatnie spotkanie nocnych, zimowych zdobywców odbyło się w dn. 11.03.17 w Świeradowie Zdrój. Tuż po godzinie 17.00 - po odbyciu odprawy technicznej przeprowadzonej przez koordynatora cyklu - ponad 60 osobowa grupa Zdobywców ruszyła na szczyt Izerski Stóg. W schronisku PTTK Na Stogu Izerskim, gdzie zlokalizowana była baza noclegowa - odbyła się część oficjalna - czyli wręczenie odznak zdobywców. 5 uczestników otrzymało złote odznaki zdobywców! Organizator cyklu dla wszystkich uczestników zorganizował konkurs z cennymi nagrodami od Regatta Polska - sponsor główny cyklu (vouchery zakupowe o wartości 200 zł każdy!), firmy Elephant Pro Sport z marką KV+ (gadżety sprzętowe marki KV+, żele do prania odzieży technicznej TOKO) i Miasta Świeradów Zdrój (mapy "Góry Izerskie") oraz stacji Ski&Sun Świeradów Zdrój (vouchery zniżkowe). Pamiątkowe identyfikatory dla wszystkich uczestników wykonała firma Cartpoland - polski producent kart plastikowych, a okolicznościowe chusty z logo NZG2017 - firma 4FUN. Odznaki Zdobywców wykonała dla nas firma Wikoss-Sport. 
Za wszelką pomoc i partnerstwo wszystkim serdecznie dziękujemy i zachęcamy do współpracy w sezonie 2018!

Cykl trwał od stycznia, a hasłem przewodnim w tym sezonie była woda - to oznacza, że Zdobywcy, dzięki doskonałej wspólpracy organizatora z gospodarzami poszczególnych miast partnerskich i pijalniami wód mineralnych, mieli doskonałą i bezpłatną okazję by degustować lokalne, zdrowe i naturalne wody mineralne. Oprócz degustacji leczniczych wód uczestnicy zażywali zimowych kąpieli w górskich wodospadach, a kiedy nie było w okolicy wodospadu - w śniegu przy schronisku. Na szczególną uwagę zasługuje wodospad Podgórnej w Przesiece, gdzie z zimowej kąpieli skorzystało ponad 100 osób z całej Polski! Cieszy fakt, że swoją przygodę z zimowymi kąpielami rozpoczęło w tym sezonie dzięki cyklowi Noc-Zima-Góry kilku "śmiałków". Oprócz zimnych kąpieli uczestnicy jednego ze spotkań mieli możliwość bezpłatnego wstępu do gorących term Meander Park Oravice na Słowacji i kąpieli w zdrowej i naturalnej wodzie termalnej.

W tym sezonie organizatorzy postawili zdecydowanie na turystykę aktywną (większość uczestników poruszała się z zastosowaniem prawidłowej techniki nordic walking dzięki obecnym podczas spotkań instruktorom i trenerom nordic walking PSNW) i mniej znane szczyty, a także promocję polskich parków krajobrazowych. W programie znalazły się: szczyt Jagodna w Górach Bystrzyckich (tutaj odbyła się inauguracja cyklu z prelekcją wiceburmistrza Polanicy Zdrój na temat gór świata podczas której zajadaliśmy naleśniki jagodne w gościnnym Schronisku PTTK Jagodna!), zaśnieżony, stromy i trudny do zdobycia szczyt Klimczok w Beskidzie Śląskim (z gościem specjalnym Edwardem Dudkiem i przyjazną Łaciakówką z degustacją zdrowej herbaty z wody z górskiego strumyka, a także z profesjonalną prelekcją GOPR pod Klimczokiem na temat bezpieczeństwa w górach), pięknie położony i nieznany wśród wielu uczestników szczyt Grabowiec w Karkonoszach (zdobywany zarówno nocą jak i za dnia podczas 2. biwaku zimowego), szczyt Jaworzyna Krynicka w Beskidzie Sądeckim (z piękną i wyjątkowo położoną bazą noclegową w Bacówce Nad Wierchomlą i Pijalnią Główną na krynickim deptaku), szczyt Wysoka w Pieninach (z udziałem Gościa Honorowego - Prezydenta RP - Andrzeja Dudy, gorącą kąpielą w termach Meander Park Oravice, a także w górskim wodospadzie Zaskalnik i halny, który pierwszy raz w historii cyklu pokrzyżował plany Zdobywców!), szczyt Stóg Izerski w Górach Izerskich (spotkanie finałowe z wręczeniem odznak zdobywców, prelekcją podsumowującą i pełnią księżyca w tle i aktywną krzyżówką na szczycie...).
W całym cyklu trwającym od stycznia do marca 2017 udział wzięlo ponad 100 uczestników z całej Polski, najstarsza Uczestniczka w wieku ponad 70 lat, a najmłodsi uczestnicy w wieku przedszkolnym! Ten "przekrój wiekowy" obrazuje, że w spotkaniach NZG mogą brać udział wszyscy chętni, a nawet całe rodziny z dziećmi! 
-"Frekwencja i zainteresowanie naszym cyklem z roku na rok rośnie" - zauważa Paulina Ruta, koordynator cyklu. -"To czwarty sezon, tym razem z hasłem przewodnim "woda". Nasza piękna Polska ma niesamowite możliwości turystyczne, a poza wspaniałymi i pięknymi górami mamy także leczniczą wodę mineralną!" - dodaje z entuzjazmem.
Celem organizatorów cyklu od samego początku (tj. od czterech lat, od kiedy trwają edycje cyklu) jest przede wszystkim promocja turystyki aktywnej - polskich gór wraz z ich walorami krajoznawczymi i zdrowotnymi w połączeniu z aktywnością ruchową - prawidłową techniką nordic walking; promocja zdrowia i ogólnodostępnej aktywności ruchowej - nordic walking w tzw. profesjonalnym wydaniu (czyli pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej i trenerskiej). 
-"W imieniu organizatorów cyklu - tj. Stowarzyszenia Noc-Zima-Góry i Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking serdecznie dziękuję wszystkim Nocnym, Zimowym Zdobywcom za aktywny udział w spotkaniach na szczycie i wspaniałą atmosferę, którą wszyscy razem tworzyliśmy. To był wspaniały czas z Pasjonatami spędzony w górach, w pozytywnej atmosferze okraszony śniegiem, nocą i mrozem. Bądźcie z nami w sezonie 2018, bo ten wspaniały klimat tworzymy właśnie my - wszyscy razem!" - zaprasza Paulina Ruta, koordynator cyklu. -"Pamiętajcie, że z uwagi na ograniczone możliwości naszych baz noclegowych w górach zapisy do udziału w cyklu 2018 ruszają już w październiku i trwają tylko do końca listopada" - dodaje.

Oficjalna strona Stowarzyszenia Noc-Zima-Góry: www.noczimagory.pl

Organizatorzy cyklu: Stowarzyszenie Noc-Zima-Góry i Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking 
Sponsor główny cyklu NZG2017: Regatta Polska z programem Rusz się www.regatta.pl
Sponsorzy: Cartpoland - polski producent kart plastikowych www.cartpoland.pl; Elephant Pro sport - dystrybutor marki KV+ i TOKO na Polskę www.elephant.pl
Partnerzy finału Regatta NZG2017: Miasto Świeradów Zdrój, Ski&Sun Świeradów Zdrój
Pozostali Partnerzy cyklu NZG2017: Miasto Polanica Zdrój, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich i Pijalnia Wód Mineralnych w Polanicy Zdrój, Schronisko PTTK Jagodna, Agroturystyka Łaciakówka, Gmina Meszna, GOPR Klimczok, O.W. Kaliniec w Przesiece, grupa Morsownicy z Legnicy, Gmina Przesieka, Bacówka Nad Wierchomlą, Pijalnia Główna Wód Mineralnych w Krynicy Zdrój, Miasto Krynica Zdrój, Schronisko PTTK Orlica w Szczawnicy, Uzdrowisko Szczawnica z Pijalnią Wód Mineralnych w Szczawnicy Zdrój, Meander Park Oravice, Witów - Ski - stacja narciarska w Witowie, Gmina Kościelisko, Schronisko PTTK Na Stogu Izerskim i Miasto Świeradów Zdrój, Portal wPieniny.pl, Gazeta Złotoryjska, lokalne media i portale internetowe.

fot. Anna Lipińska


powrót...

PARTNERZY I SPONSORZY