Aktualności

26 mar 2018

Cykl Noc-Zima-Góry 2018 przeszedł do historii... Tak było...

Tutaj, oprócz ciekawego filmu udostępnionego przez Park Narodowy Gór Stołowych, spotkaliśmy się z Przewodnikiem Sudeckim - Dariuszem Mielcem, który przedstawił swoją prelekcję na temat geologii Gór Stołowych. Trzecie spotkanie to wyjątkowy Biwak Zimowy w schronisku PTTK "Szwajcarka" w kulturych Sokolikach i 3 szczyty w 3 dni. Było ognisko, koncert poezji śpiewanej "na żywo" oraz prelekcja Gościa Specjalnego - Jerzego Gorczycy na temat regionu Gór Sokolich. Było też spanie w namiotach... Wszystkim naszym działaniom "przyglądała się" Wanda Rutkiewicz, która często bywała w tych regionach i tutaj zaczynała swoją przygodę ze wspinaczką - a jej piękne zdjęcia zdobią ściany "Szwajcarki" - jedynego w pełni drewnianego schroniska w Sudetach. Czwarte spotkanie to tajemnicza Ślęża, skalne rzeźby na szlaku, a także gorąca herbata na szczycie. Wielki finał to Hucisko i powrót na Jurę Krakowsko-Częstochowską. To tutaj Nocni, Zimowi Zdobywcy otrzymali swoje zasłużone odznaki (złote, srebrne lub brązowe - w zależności od tego, ile punktów w ramach cyklu zdobyli), a także liczne wyróżnienia i nagrody od partnerów cyklu. Była videorozmowa na żywo z Kierownikiem Narodowej Wyprawy Zimowej na K2 - Krzysztofem Wielickim, który został zaproszony do udziału w naszych kolejnych wydarzeniach i wyraził zainteresowanie przybyciem! Była także bardzo ciekawa prelekcja Gościa Specjalnego - Dariusza Błaszczyka - na temat Jury i ciekawych miejsc, które warto tutaj zobaczyć. Na sam koniec spotkania finałowego nastąpiła dyskusja na temat przyszłorocznego cyklu. Rano następnego dnia Zdobywcy wyruszyli na akcję "Złap wschód!" - tym razem w region Rzędkowic, gdzie w towarzystwie Grzegorza Błaszczyka - słuchali ciekawych informacji na temat tego regionu.

-"Już dziś wiemy, że hasłem przewodnim cyklu w 2019 roku będzie "Główny Szlak Sudecki" i jego atrakcje. Naszym ambasadorem będzie Jakub Kowalski - który przeszedł cały szlak - Jakub to skarbnica wiedzy na temat tego regionu. Biwak Zimowy najprawdopodobniej zorganizujemy w formie ciągłego marszu z plecakami w konwencji 3 x 3 czyli: "3 dni - 3 noce - 3 szczyty". Naszym celem, oprócz szczytów jest dystans 100 km. Zwykle zapisy ruszają w połowie danego roku, tak też będzie i teraz, a może nawet wcześniej - dlatego warto śledzić naszą stronę www.noczimagory.pl - serdecznie zapraszamy!" - informuje Paulina Ruta, koordynator jedynego takiego cyklu w Polsce.

-"Dziękujemy wszystkim Zdobywcom za udział. Zapraszamy w przyszłym roku!" - dodają zgodnie uczestnicy z nieformalnej grupy "Aktywna Złotoryja", którzy byli bardzo mocno zaangażowani w pomoc przy tegorocznej edycji cyklu.

 

 
 
 

powrót...

PARTNERZY I SPONSORZY